Se še spominjate, katere so bile vaše najljubše slovenske pravljice? Preživite čas s svojim otrokom, delite svoje najljubše zgodbe in mu omogočite, da raste ob teh doživetjih. Povezovanje prek zgodb ustvarja most med generacijami in bogati družinsko zapuščino. Čas, ki ga posvetite za branje najmlajšim, ni le trenutek v dnevu – to so izkušnje, ki se bodo otroku vtisnile v spomin za vse življenje. Bodisi da pripovedujete lastne zgodbe iz otroštva ali berete iz knjig, s tem obogatite otrokovo osebnostno rast. Pravljice za otroke pomembno vplivajo na razvoj njihove osebnosti, spodbujajo učenje in jim pomagajo razumeti čustva.
Zgodbe kot orodje za učenje
Slovenske pravljice niso zgolj zgodbe, ampak tudi učna orodja, ki najmlajšim omogočajo raziskovanje različnih čustev. Preko njih se lažje soočajo s svojimi občutki in težavami. Branje zgodb postane čustveni vodič, ki jim pomaga razvijati čustveno inteligenco ter razumevanje sebe in sveta okoli sebe. Pomembno je, da čeprav morda sami niste strastni bralec, otroku pokažete, da je branje pomembno. Delite svoje izkušnje, pripovedujte pravljice za otroke in poskrbite, da bodo imeli najmlajši vedno dostop do knjig. Tako jim omogočite, da razvijajo ljubezen do branja, ne glede na vaše lastne bralne navade.
Branje kot temelj razvoja
Branje je za razvoj neprecenljivo, saj krepi različne vidike njegovega odraščanja. V tem procesu najmlajši ne prejema le informacij, temveč razvija svojo domišljijo in iznajdljivost, odpira vrata v nove svetove ter se uči o različnih stvareh in ljudeh. Ko otrok posluša slovenske pravljice, aktivira svojo domišljijo. Pravljice za otroke spodbujajo razvoj iznajdljivosti, saj s tem raziskujejo nove svetove, se srečujejo z različnimi pogledi in dojemanji ter se učijo, da so lahko kreativni in si zamislijo karkoli si želijo. Branje jim ponuja priložnost, da vstopijo v resničen ali popolnoma fantazijski svet, spodbuja kreativnost ter razvija njihovo sposobnost domišljijskega razmišljanja.
Otrok razvije dobro samopodobo
Branje ima pozitiven vpliv na samopodobo. Najmlajši, ki so jim brali slovenske pravljice že v zgodnjem otroštvu ali znajo sami brati, se običajno počutijo sposobne in samozavestne. To se odraža v njihovem uspehu tako v šoli kot v zunajšolskih dejavnostih. Raziskave kažejo, da visoka samopodoba prispeva k temu, da se lažje znajdejo v svetu in se uspešno soočijo s šolskimi izzivi. Pravljice za otroke jim pokažejo raznolikost sveta in različne poti, ki jih lahko izberejo v življenju. Branje zgodb je odličen način za bogatenje besednega zaklada, razvoj spretnosti izražanja in lažje učenje. Najmlajši se že v zgodnjem obdobju srečajo z novimi besedami preko slikanic, kar se nato nadaljuje v bolj kompleksnih pripovedih.
Sprostitev
Slovenske pravljice so ključne za učinkovito učenje v šoli, saj najmlajši razvijajo kreativen pristop k učni snovi. Pravljice za otroke postavljajo trdne temelje za nadaljnje šolsko uspešno učenje. Poslušanje ali branje zgodb predstavlja izjemno sprostitev, še posebej pred spanjem. Najmlajši, tako kot odrasli, lahko doživijo stresne situacije, in pripovedke so odličen način, da za trenutek pozabijo na vsakodnevne skrbi in se prepustijo čarobnemu svetu domišljije. Zgodbe jim omogočajo vpogled v življenje pravljičnih junakov, ki doživljajo različne težave, dogodivščine in čustva. Skozi spoznavanje teh junakov lažje razumejo lastna čustva ter jih sprejemajo.
Kakovostno preživljanje skupnega časa
Slovenske pravljice služijo kot izvrstno orodje, ki jim omogoča, da se poistovetijo z junaki, ki imajo podobne radosti, strahove in težave. Tako se naučijo, da so čustva nekaj normalnega, kar mu olajša izražanje lastnih čustev in učenje odzivanja na različne situacije. Izkoristite čas, ko so še majhni, in jim preberite pravljice za otroke. To ne krepi le vašega odnosa, ampak bo tudi ustvarilo posebne spomine, ki jih boste ohranili desetletja pozneje. Vaš malček bo z zanimanjem poslušal vaše branje, kar lahko vključuje tudi uspavanje enomesečnega dojenčka. Čeprav dojenček še ne razume besed, ga pomirjujoč glas pripelje do trdnega in mirnega spanca. Sčasoma, ko otrok doseže pet mesecev, se bo začel odzivati na barvite podobe v slikanicah.
Svet knjig za različna starostna obdobja
Pri izbiri knjig sledite otrokovemu razvoju. Za dojenčke so primerne slikanice, pri dveh letih otrok raje posluša krajše zgodbe z ilustracijami. Priporočljivo je izbirati knjige s kratkimi zgodbami in veliko ilustracijami ter tiste, ki vključujejo dodatne učinke kot so premikajoči deli, zrcala, sestavljanke itd. Pri branju spodbujajte malčkovo aktivno sodelovanje z vprašanji o videnem in zanimivostih na straneh. Triletniki imajo radi slovenske pravljice z rimami, saj so spevne in hitro ulovijo njihovo pozornost. Med branjem jih spodbujajte k sodelovanju, na primer, naj vam pomagajo končati poved. Že pri treh letih so pozorni na številke ter jih zanima praktično izvajanje vsakdanjih opravil, kot so umivanje zob, oblačenje itd.
Sodelovanje pri branju
Predšolski otroci najbolj uživajo ob zgodbah, ki imajo bogate ilustracije. Pravljice za otroke, kjer živali izražajo človeške lastnosti, bodo zanje še posebej navdušujoče. Spodbujajte jih k sodelovanju pri branju, na primer, naj berejo po zlogih. Izberite knjige, ki poleg zabave tudi učijo štetje, branje in pisanje. Za šolarje, predvsem v nižjih razredih, izbirajte knjige z besediščem, ki ga že poznajo, da bodo z veseljem razvijali svoje bralne spretnosti. Izbrana literatura naj vključuje tematike, s katerimi se lahko identificirajo in jih berejo z zanimanjem, na primer knjige o športnikih, šolarjih, princesah, kavbojih, gradovih, zgodovinskih zanimivostih itd.