Albanija – dežela orlov, mercedesov in bunkerjev

Ko te vprašajo: “Kam jo pa letos mahnete?” in ti odgovoriš: “V Albanijo” te vsi malček debelo pogledajo in tvoj odgovor pospremijo z različnimi pripombami, kot so denimo: “Kaj boste pa tam delala? Še ugrabili vaju bodo? Kaj v tisto zaostalo deželo gresta?”…in še bi se našlo.

Ampak v resnici je Albanija dežela, kjer padejo čisto vsi stereotipi, dežela, ki se naglo razvija, kajti kapital se iz tujine vrača domov, veliko je pa tujih vlagateljev, od Arabije naprej. Čisto pozabiš, kje si. Shqiperia, po albansko, kar pomeni dežela orlov, je poleg tega še dežela bunkerjev, mercedesov, mladih in delavnih ljudi, ljudi, ki jih ni strah poprijeti za vsakršno delo in, ki ne poznajo urnika. Kamor seže pogled rastejo novi objekti kot za stavo, kmetijske površine so urejene.

albanija berat drac tirana potovanje

In kar je najboljše v Albaniji….cenovno je izredno ugodna destinacija. Za 1 evro dobiš 138 lekov in za 138 lekov lahko popiješ kavico, ki stane 100 lekov in poješ burek, ki stane 35 lekov in še ti nekaj malega ostane. Pica stane okrog 2 evra, ravno tako testenine, cene za meso se gibljejo od 3 do 6 evrov, odvisno kaj si želiš. Možen je tudi najem avtomobila, cene se gibljejo od 20 evrov na dan pa vse do 150 evrov na dan, cena je odvisna od tvojih želja. Njihov znameniti konjak »Skenderbeu« pa stane 70 lekov.

In te cene so ob morju, ko greš v notranjost, je vse skupaj še nekoliko ceneje. Največ turistov prihaja iz Slovaške, Češke republike, Poljske, celo iz Srbije, Bosne in Črne Gore. Albanija danes šteje nekje 3.600.000 prebivalcev in še v začetku 20.stoletja je bila kraljevina, njen zadnji kralj je bil Zega.

Ko opravimo v Tirani še zadnje letališke obveznosti, nas mlad prijazen fant odpelje v mestece Golem, kjer sva bila nameščena v prijetnem hotelu, ki je stal na sami plaži. Seveda je sledil takoj ogled mesteca. Povsod, prav res povsod, so bile različne potujoče prodajalne…na plaži…na ulici….ob cesti. Na njih si lahko kupil skoraj vse…od kopalk, klobukov, različne bižuterije, ure, obleke. In, če slučajno tega kar si vprašal ni bilo, je prodajalec to priskrbel v manj kot desetih minutah.

Golem je predvsem turistično mesto, večina zgradb so hoteli, ki so čisto vsi skoraj na plažah. Ob plažah se nahaja veliko restavracij in barov, kjer zelo poceni ješ in piješ. Neskončne, peščene plaže se raztezajo vse do Drača z ene strani in skoraj do Vlore z druge strani. Za hoteli je eno samo gradbišče, saj se zida na veliko. V uličicah najdemo male trgovinice, na njihovih policah se nahajajo tudi mleko in jogurti Ljubljanskih mlekarn.

Drač je oddaljen od Golema 16 kilometrov in je dosegljiv kar z avtobusom, saj so povezave zelo ugodne tako cenovno, kot časovno. Povratna vozovnica stane 120 lekov…torej niti 1 evro. Da vidiš mesto, kjer čakaš avtobus, kot avtobusno postajo, moraš seveda imeti kar nekaj domišljije.

Obmorsko mesto Drač je eno najstarejših mest v Albaniji, poleg tega pa ima največje albansko pristanišče, kjer poteka razen tovornega, tudi živahen potniški promet s trajekti, ki vozijo v Italijo. V mestu so našli svoj prostor tudi Tina Turner in Mick Jagger. Kar nekaj znamenitosti premore Drač, Od rimskega amfiteatra, Fatihove mošeje, kantino, kjer proizvajajo svoj znameniti konjak »Skenderbeu«, poimenovan po narodnem junaku Gjergju Kastriotiju Skenderbegu, pa kraljevo vilo, Beneško obzidje, zgrajeno v 15.stoletju, spomenik partizanom in urejene mestne ulice ter center mesta s fontanami.

Glavno mesto Albanije, Tirana, ki ima nekje okrog milijon prebivalcev, se ravno tako ponaša z marsičem. Je čisto, urejeno mesto, ki pa ima izredno kaotičen promet, nekaj podobnega vidimo v Tuniziji, Egiptu in Indiji. Ne upoštevajo ne semaforjev, ne cestnoprometnih predpisov, vendar se vseeno vse odvija brez nestrpnosti in živčnosti. In kaj si lahko ogledamo v Tirani? Zelo znan je Skenderbegov trg, pa mošeja Hadžija Ethem Bey, bivši mavzolej Enverja Hoxhe, pa urni stolp Sahat Kulla, ki je visok 30 metrov, opero, spomenik njihovega narodnega junaka Gjergja Kastriotija Skenderbega. Seveda to ni vse, marsikaj se še skriva v Tirani. Kot vemo so Albanci potomci Ilirov, torej visoko razvite kulture.

Nekoliko kilometrov stran od Tirane se nahaja Kruja, srednjeveško mesto, kjer je bil rojen ljubljenec albanskih src…. G.K. Skanderbeg. Mestece je zgrajeno na gori Sari – Saltiku in do koder seže pogled, so nasadi oljk.

Berat, mestece tisoč in enega okna, ki je pod Unescovo zaščito, te popolnoma očara. Nad mestom se bohoti staro obzidje, za katerim se skriva mesto Kala, zelo atraktivno in privlači na tisoče obiskovalcev. Videli smo veliko nevest, ki so svojo poroko ovekovečile ravno na tej lokaciji. Berat je krščansko mesto, celo mesto je muzej in ima več kot 20 cerkva, najbolj znana je tudi največja med njimi, in v njej se nahaja muzej njihovega velikega slikarja iz 16.stoletja, Onufrija. Zagotovo je to eno najslikovitejših mest v Albaniji.

Berat, mesto tisočerih oken - Albanija

Albanija je še veliko več od opisanega, to je le delček Albanije.Vsekakor je Albanija destinacija, ki si jo moraš ogledati, predvsem, da pozabiš na vse stereotipe, da vidiš, kako zelo ta dežela napreduje. Poleg tega je tudi cenovno izredno ugodna, vprašanje je le, koliko časa še. Vsi se trudijo ujeti kakšen košček pogače, ki jo prinaša turizem in to na različne načine. Morda je sedaj ravno pravi čas za ogled Albanije, kajti prav kmalu bo tam čisto druga slika. Še boljša…cenovno pa verjetno ne več tako ugodna kot je sedaj.