Potreba po čistem okolju je ena izmed primarnih potreb človeka, verjetno za ženske še malo večja kot za moške, pa vendar, vsi smo radi sveži, v čistih domovih in v dokaj sterilnih kopalnicah. Problem se pojavi pri izbiri čistil, ki s svojimi kemičnimi spojinami povzročajo nevšečnosti kot so alergijske reakcije, zmanjšana plodnost, izpuščaji, težave z dihanjem in tudi zastrupitve. Veliko nas zato, preden se lotimo projekta »kopalnica« nadene rokavice, ki pa jih zmanjka ravno takrat, ko jih potrebujemo, občutek pa ni niti približno dober, sploh če v njih vdre voda. Žal večina čistil za sabo pušča tudi neznosen vonj, ki zaradi svoje močne koncentracije onemogoča gibanje v »očiščenem« prostoru, tistemu, ki ga uporablja, pa dodobra prečisti sinusne kanale in prepreči, da bi nadaljnjo uro vonjali še kaj drugega.
Koncentriran klor, belilo in metanol raje zamenjajte z domačim čistilom, preprostemu, predvsem pa učinkovitemu KISU. Najbolje je uporabiti alkoholni kis za vlaganje, ki deluje dezinfekcijsko in se ga lahko kupi bistveno ceneje od antibakterijskih čistil.
Kako uporabljamo alkoholni kis?
Lahko ga dolivamo in hranimo v originalni embalaži, lahko pa ga razredčimo z vodo, nalijemo v razpršilo in ga hranimo pripravljenega za brisanje hladilnikov, ploščic, kuhinjskega pulta, pečice, itd.
- V PRALNEM STROJU: Kis topi vodni kamen, zato ga dodajamo namesto praška proti vodnemu kamnu in ker mehča vodo še namesto mehčalca.
- V POMIVALNEM STROJU: V kombinaciji s sodo bikarbono, ki razmasti posodo, kis dezinficira in topi vodni kamen.
- ZA GRELNIK VODE: Vsakodnevno nabiranje vodnega kamna v grelniku preprečimo tako, da v vodo, ki je v grelniku vlijemo par žlic kisa, grelnik prižgemo in počakamo da zavre. Tako ga pustimo še nekaj časa, saj lahko vidimo da kis počasi raztaplja tudi najdebelejše dele vodnega kamna. Nato grelnik speremo in nekaj dni (odvisno od trdote vode) bo problem rešen.
- ZA DOMAČE AVTOMATE ZA KAVO: Avtomati se s časom zapacajo zaradi kave, ki ostaja v njem pri redni uporabi. V zbiralnik za vodo dodamo nekaj kisa in prižgemo avtomat, kot bi delali navadni ekspreso. Kis bo očistil avtomat, ki ga moramo nato le še dobro sprati. Prav tako lahko s kisom očistimo nastavek za penjenje mleka.
- ZA ČIŠČENJE KOPALNICE: Kis uporabljamo za čiščenje ploščic, v tem primeru, ga je dobro razredčiti z vodo. Lahko ga vlijemo v straniščno školjko, v odtoke in z njim očistimo umivalnik. Vlijemo ga na gobico ali pa uporabimo razpršilnik. Prav tako zelo dobro topi vodni kamen na pipah in ročkah za tuširanje, kjer je potrebno le odviti zgornji del in jih čez noč namočiti v kis.
Kako izboljšati neprijeten vonj po kisu?
Čeprav je kis veliko manj nevaren kot nenamerno vdihavanje čistil, še vedno marsikoga moti vonj. Prav tako oblačila, ki so oprana s kisom namesto mehčalca, lahko ob potenju dobijo vonj po kisu. V tem primeru je dobra rešitev pripravek kisa z limono ali pomarančo.
KIS Z LIMONO ALI POMARANČO POPRAVI NJEGOV MOČAN VONJ

Kis vlijemo v stekleno posodico, kamor smo dali prerezano limono ali pomarančo, ter ga pustimo v njej nekaj dni, da se navzame vonja. Uporabljamo lahko kar ta pripravek, tako za čiščenje, kot za dodajanje v stroj. Kis dobi prijeten vonj po pomarančah ali limonah, odvisno kateri citrus vam je ljubši.
Tudi če pri dodajanju v stroj ne boste opazili razlike pri oblačilih ali kozarcih med kisom in pravim čistilom/mehčalcem se zavedajte, da bo z uporabo kisa, v odtoke prišlo veliko manj nevarnih kemičnih spojin in tudi vaše zdravje bo manj ogroženo.
Majhen korak v Vašem gospodinjstvu in velik korak za naravo, ki Vam bo hvaležna.