Koliko od vas je v zadnjem času opazilo razne članke po časopisih (Delo, Dnevnik …) in raznih spletnih straneh? UROLOGIJA… UKC LJUBLJANA… RAK PROSTATE …ČAKALNE VRSTE…
Vsi skupaj smo celo že pozabili na investicijo izpred let, ki naj bi doletela tudi Ljubljanski UKC – robot De Vinci. Pa smo do danes ostali samo pri enem in edinem v Celju. Zakaj? Kam je šel denar? Kdo in za kaj ga je zapravil? In tako … bolniki z visoko-rizičnim rakom ali celo z napredovanim rakom prostate čakajo na operacijo eno leto in dlje!
Je torej kaj čudnega, da je vedno več bolnikov z napredovanim rakom? Saj ne more biti drugače! Eno leto ljudje božji! V enem letu se lahko zgodi veliko. Preveč!
Si sploh lahko predstavljamo, kako se počuti ob tem bolnik? S »tistim« v sebi ? Ko bi se moralo zdravljenje začeti TAKOJ (kot npr. za nekatere druge vrste raka) in ne čakati na neznani čas tam nekje čez leto dni … bog si ga vedi kdaj.
Pa obsevalni aparat v Mariboru, ki deluje » v prazno« že celo leto. Paciente iz tistega dela Slovenije pa vozijo na obsevanje v Ljubljano. Je to normalno? In zakaj? Samo zaradi birokracije in pomanjkanja kadra. Pa je to sploh res?
Tega ne pišem zato, da bi očrnila naše zdravstvo, ki je sicer v marsikaterem pogledu tudi dobro. Samo dejstva navajam vezana na bolezni moških. Želim namreč, da moška populacija postane bolj odgovorna do lastnega zdravja.
Hudo je zboleti za rakom. In še posebej hudo je zboleti za rakom prostate. V Sloveniji!
Zato se moramo dobro poučiti o tem, kaj lahko naredimo, da se nam zadeva »ne zgodi« in če se nam že zgodi, da se zgodi »čim kasneje« in v »čim blažji obliki«? Marsikaj. Od sprememb v širši družbi do sprememb v nas samih. Z rednimi pregledi svoje vrednosti PSA bomo naredili ogromno. S tem bomo pridobili na času. Čakalne vrste so namreč nenormalno dolge.
Spremembe v družbi
Moški rabite svoj varovalni zdravstveni program za raka prostate! In to moramo doseči čimprej. Ljudje se moramo kar najbolj množično udeležiti dogodka MOVEMBER TEK v Ljubljani, da pomagamo moškim. Ne le do zdravja ampak tudi do izgubljene emancipacije!
Spremembe v naši miselnosti
Vsak posameznik se mora dobro informirati o bolezni in se testirati. Saj veste. Za vsak slučaj. Da bomo mirni vsi skupaj. Sranje se ne dogaja vedno samo drugim. Nekoč se lahko zgodi tudi nam.
Rak prostate
Ne bom pisala o samem raku. O raku prostate boste na spletu našli dovolj informacij. Navedla bom le nekaj glavnih stvari, na katere morate biti pozorni in katere v teh člankih lahko spregledate.
Simptomi
V zdravniških in medicinskih člankih boste našli nanizanih kar neka alinej, po katerih naj bi prepoznali raka prostate in sicer od pogostejšega uriniranja, prekinjenega curka, krvi v urinu in spermi, težav z erekcijo in podobno.
To je lahko zavajajoče. Odkljukali boste alinejo za alinejo, ker teh težav nimate in se oddahnili:«Uf! Hvala bogu! Tega nimam jaz!«
Pa si res lahko oddahnete?
Resnica v večini primerov je žal takšna, da ob zgodnji obliki raka oz. na samem začetku praktično nimate prav nobenih simptomov. Vse je v redu. Pa vendar, bi bilo pametno raka »ujeti« takrat, preden ostane očiten in vam že povzroča težave.
Kako?
Spremembe so razvidne namreč le v krvi. Edini pokazatelj je antigen PSA (prostatični specifični antigen) pa še v tem primeru odkrijejo zdravniki samo od 70 – 80 % rakastih obolenj.
Torej hodimo po resnično tankem ledu.
Zato je še kako smiselno, da se tej bolezni upremo »z vsemi štirimi«. Vsi skupaj. Moški in ženske.
Glavni dejavniki za nastanek raka na prostati so DEDNOST, STRES, PREHRANA in ŽIVLJENJSKI SLOG.
Naslednjič bomo podrobno pogledali posamezne dejavnike. Do takrat pa imate moški nalogo, da obiščete zdravnika in se testirate. Ženske pa, da trdoglave moške, ki tega nočejo in nočejo storiti nekako prepričate, da vseeno gredo. Pa čeprav se poslužite tiste stare zvijače? Se izplača.
Še enkrat torej:
Obiščite osebnega zdravnika! Za to ne potrebujete urologa, katerih je po trditvah strokovnjakov katastrofalno premalo v Sloveniji. Naročite se pri svojem zdravniku in: »Zahtevajte odvzem krvi za kontrolo PSA in rektalni pregled prostate takoj! Enako pa nato vsako leto po dopolnjenem 40. letu in vsakega pol leta od svojega 45 leta naprej ! Redno! Brez izjem!«
To je zaenkrat vse.
Kako se pozdravljajo pravi moški?
Preberite: